בשנת 1917 פרצה ברוסיה המהפכה הקומוניסטית. אחד הצעדים הראשונים שעשו השלטונות היה להכריז מלחמה על הדת: מעתה אסור היה לקיים טקסים דתיים, להחזיק בספרים דתיים או להתפלל. למרות זאת, רבים מהיהודים המשיכו לקיים את שגרת החיים היהודיים בסתר.
יעקב היה ילד צעיר כשישב עם עוד כמה ילדים במחבוא ולמד תורה בסתר. במרכז הבית בו למדו עמד שולחן, ובו מגירה נסתרת. בתוכה נחו ספרי התלמוד שאותם למדו ועל השולחן עמד לוח שחמט, כביכול באמצע משחק. בכל פעם שהיה חשש שמישהו מתקרב, הספרים הוכנסו למגירה והנערים עברו "לשחק" שחמט.
כעבור כמה שנים הצליחה משפחתו של יעקב לצאת מברית המועצות. בדרכם לארץ, בזמן שכל החבילות כבר היו מוכנות ונותרו רגעים ספורים עד לבוא העגלה שהייתה אמורה לקחת אותם לתחנה, כולם היו מתוחים ונרגשים. איש לא יכול היה להתרכז. ובדיוק באותם רגעים, נטל אביו של הילד ספר גמרא ושקע בלימוד, כאילו שום דבר לא מטריד אותו…

לילד קראו יעקב אדלשטיין, לימים הרב הראשי של רמת השרון ותלמיד חכם עצום (זצ"ל). שנים לאחר מכן הוא עוד זכר את הסיפור, ואמר שהיה זה שיעור גדול שקיבל על אהבת התורה ועל ניצול זמן (על פי הספר "סולם יעקב").

סוד העוצמה היהודית תמיד היה בהדגשת העליונות האינטלקטואלית על פני כל תכונה אחרת. למונדיאל אנחנו אולי לא מגיעים, אבל בפרסי נובל, בהצטיינות במתמטיקה ובכל תחום עיוני אחר, התרבות היהודית היא כנראה מספר 1 בעולם.
העוצמה הזו צמחה כבר לפני שנים רבות.

22 שנה שנה יעקב אבינו לא ידע מה עלה בגורלו של יוסף, עד שיום בהיר אחד גילה שבנו האהוב משמש כסגן המלך במצרים.
יוסף שיגר לו הזמנה שיבוא לגור למצרים, ויעקב החליט לשלוח חיל חלוץ שיגיע לשם לפני המחנה: "וְאֶת יְהוּדָה שָׁלַח לְפָנָיו אֶל יוֹסֵף לְהוֹרֹת לְפָנָיו גֹּשְׁנָה".
הגיוני – לפני שעוברים דירה צריך לדאוג שיש בית מתאים, אוכל כשר, תחבורה נוחה.
אבל רש"י מסביר שתכלית הנסיעה של יהודה הייתה אחרת: "להורות לפניו לתקן לו בית תלמוד, שמשם תצא הוראה."
יהודה נשלח לפני כולם לא בשביל לארגן את החיים החומריים, אלא בשביל לפתוח מוסד חינוכי – בית ספר, ישיבה, אולפנה.
יעקב הבין שהחיים הרוחניים קודמים לחיים הגשמיים. נכון שצריך לחיות, אבל צריך לדעת גם למה לחיות.
אולי הגיע הזמן שהמושג 'לימודי ליבה' יתייחס לשיעורי תנ"ך, מסורת ואמונה, ושאר הנושאים החשובים כמו מתמטיקה, אנגלית ומדעים יהיו 'תוכנית הדעת'. כי לב יש רק אחד.

ללא לימוד תורה, ללא חינוך יהודי שעוסק לא רק במה שמועיל אלא גם במה שחשוב, ללא מוסדות חינוך ראויים לכל ילד וילדה – לא תתקיים חברה יהודית.
יעקב הבין שלפני הכול, פותחים בית ספר.
וזה סוד הכוח שלנו.

שבת שלום
דרור יהב


אהבתם? הצטרפו לסוכרייה לשבת

Print Friendly, PDF & Email