המילה בראשית מייצגת דבר שלא היה מובן מאליו במשך אלפי שנים. בזמן שהיהודים אמרו שהעולם התחיל מתישהו, רוב חכמי אומות העולם טענו שהוא קדמון, כלומר היה קיים מאז ומעולם. ובאמת זהו דבר תמוה לחשוב שפעם לא היה כלום ולפתע הופיע משהו יש מאין.
רק בשנות ה-60' התקבלה התאוריה המדעית של המפץ הגדול ולפיה העולם התחיל בנקודה כלשהי בזמן – הנקודה הסינגולרית. אבל מתי זה בדיוק קרה?

החוקרים טוענים כי על פי המדידות שלהם – שמתבססות בעיקר על מדידת קרינה קוסמית שהתפזרה ברגע הבריאה – מדובר על 13.8 מיליארד שנה בקירוב. והתורה מדברת על ה'תשפא שנים, 5,781 שנה בלבד. האם זה מסתדר יחד?

נסתפק לעת עתה בשתי נקודות מרכזיות. הראשונה – אי אפשר להסיק מסקנות חד משמעיות ממדידה של מה שהתרחש לפני שנים רבות. שכן הנחת היסוד של המדע היא שהתנאים ששוררים כעת ביקום היו כך תמיד – אותו כוח משיכה, אותה מהירות של תנועת השמש, אותו קצב זמן וכד'. ללא הנחת יסוד זו, אי אפשר לומר שום דבר על מה שקרה אפילו אתמול. אבל איש לא חי לפני כל כך הרבה שנים, ואיננו יכולים לדעת אילו תנאים שררו בזמן הבריאה ולאחריה. סטיבן ויינברג, פרופ' מוערך לפיזיקה וזוכה פרס נובל, אף כתב ספר שלם על כל התהליכים שהתרחשו רק ב-8 הדקות הראשונות של היקום…
למה הדבר דומה? אם נמדוד בעקביות את גובהו של בחור צעיר, נגלה לדוגמה שהקצב הוא 1 ס"מ בשנה. לאחר מכן נמדוד את גובהו של תינוק בשנה השנייה לחייו, ונגלה שהוא גבה באותה שנה 37 ס"מ. המסקנה המדעית תהיה שאם הקצב הוא ס"מ בשנה, סימן שהתינוק שלפנינו הוא בן 38 שנה… מכאן ברור שאי אפשר להסיק ממה שעינינו רואות כיום לגבי מה שהתרחש בשלבים מוקדמים של הבריאה. סביר מאוד שאורכים שבימינו מיליארדי שנים התרחשו אז בשעות בודדות, ואולי אפילו פחות מכך.

הסבר נוסף מופיע בגמרא, האומר שה' ברא את העולם "בקומתם". כלומר אדם הראשון לא נברא תינוק, אלא בחור בן 20. וכך גם הגלקסיות, ההרים, האוקיינוסים, הצמחים והחיות – כולם נבראו בוגרים, כשהם נראים עתיקים ובוגרים. משל למה הדבר דומה? לאמן שיצר פסל של אדם זקן. שואלים שני אנשים בן כמה הפסל, האחד עונה: בן שמונים, והשני – בן יום אחד. מי צודק?
שניהם צודקים! מבחינת גיל הפסל, הוא בן יום אחד (5,781 שנה), אך מבחינת תוכן הפסל – הוא בן שמונים (או 13 מיליארד שנה). מכאן שאין סתירה בין הנתונים. המדע מודד את מה שקיים לפנינו, והתורה מספרת מה קרה באמת. זה כל ההבדל…

שבת שלום!

https://youtu.be/1T9ddUCcC7U

להצטרפות לסוכריה לשבת: https://chat.whatsapp.com/H4hGYrecFWn2xSpy6uznl1

Print Friendly, PDF & Email