בימיו האחרונים של יעקב אבינו הוא קורא לבנו יוסף ומבקש לברך את נכדיו, בניו של יוסף –  אפרים ומנשה. בעת שמברכים, המנהג היה להניח את יד ימין על ראשו של הבכור ואת יד שמאל על ראש הצעיר יותר. אך למרבה הפלא יעקב משכל את ידיו ומחליף בין הצדדים – הוא מניח את יד שמאל על ראשו של מנשה, הבכור, ואת יד ימין על ראש אפרים, הצעיר. יוסף מנסה לתקן את הטעות אך יעקב בשלו. "יָדַעְתִּי בְנִי, יָדַעְתִּי, גַּם הוּא יִהְיֶה לְּעָם וְגַם הוּא יִגְדָּל. וְאוּלָם אָחִיו הַקָּטֹן יִגְדַּל מִמֶּנּוּ וְזַרְעוֹ יִהְיֶה מְלֹא הַגּוֹיִם". כעת הוא קטן, אך בעתיד השבט שלו עומד להיות גדול יותר, חשוב יותר ונוכח יותר מזה של אחיו הבכור.

אפשר לראות את זה כרוח הקודש ששרתה על יעקב וגילתה לו את העתיד, אבל אולי יש פה עוד מסר אחד חשוב לדורות.

העולם הפוך.

אנחנו מורגלים כל כך למציאות עד שלא עולה בכלל על הדעת שיתכן משהו אחר מלבדה מה שהתרגלנו אליו. העלים תמיד ירוקים, השמש זורחת בבוקר ושעת ההשכמה תמיד מגיעה מוקדם מדי… כמו אפרוח בתוך ביצה, איננו מסוגלים לשער שיש משהו אחר שם בחוץ, מעבר לגדרי התודעה שלנו. רק בקיעים קטנים מאפשרים לנו להציץ אל המציאות שמעבר, ושם מתנהלים דברים בצורה אחרת לגמרי.

מסופר על אחד מחכמי הגמרא ששכב על ערש דווי, וכנראה חווה מעין מוות קליני. לאחר שהחלים שאל אותו אביו: "מה ראית שם, בעולם ההוא?", והבן השיב: "ראיתי עולם הפוך – מי שבעולם הזה לאנשים גדולים בכלל לא נחשבים שם, ואילו אותם אנשים פשוטים כאן נחשבים שם מאוד". אמר לו אביו: "עולם הפוך ראית? עולם ברור ראית!". כך היא האמת.

יעקב מציע לנו להיות מוכנים לאפשרות של "הפוך על הפוך", להטיל ספק בוודאות שלנו ולקפץ הלאה אל שלב גבוה יותר בהבנת המציאות. אבל גם כשנגיע לשלב הבא נראה שיש שם שאלות חדשות ותשובות חדשות, וכך הלאה לאין קץ, וזה סוד "החיות רצוא ושוב", לנוע קדימה ואחורה בלי הפסק.

המסע הזה עלול להיות סיזיפי ומתסכל, ולכן יעקב מוסיף רק דבר אחד אחרון שהוא מבקש לפני מותו, הנחת יסוד שאותה הוא דורש מבניו:

ביקש יעקב לגלות לבניו את קץ הימים, ונסתלקה ממנו שכינה. אמר: שמא חס ושלום יש במיטתי פסול? [=בן שאיננו הולך בדרך טובה]… אמרו לו בניו: "שמע ישראל ה' אלהינו ה' אחד". אמרו: כשם שאין בליבך אלא אחד – כך אין בלבנו אלא אחד. באותה שעה פתח יעקב אבינו ואמר: "ברוך שם כבוד מלכותו לעולם ועד".

שבת שלום!

אתם מוזמנים לשתף ! אנא ציינו הפנייה לאתר: pashut-yahadut.co.il

Print Friendly, PDF & Email