אחרי האצבע השלישית, הגיע תורה של האצבע הרביעית.

עכשיו אנחנו כבר עומדים לצלול אל תוך תוכו של ספר הספרים היהודי באמת – התלמוד. התלמוד, או הגמרא, הוא פירוש, ביאור, הרחבה והוספה על המשנה (ראו באצבע השלישית). הוא כתוב רובו בארמית ומיעוטו בעברית, וכולל דיונים ארוכים על נושאים שונים, תוך שהוא קופץ מנושא לנושא באופן אסוציאטיבי, אך כזה שיש בו הגיון רב. אפשר לומר שהתלמוד הוא הייצוג המוחשי ביותר של צורת החשיבה היהודית. אין עוד ספר כזה בעולם, בשום אומה ובשום דת. הרב שטיינזלץ, שכתב בין היתר פירוש לכל התלמוד, אמר עליו שזהו ספר עם שפה אחרת, עם מבנה אחר מכל מה שאנחנו מכירים – כמו לכתוב ספר לימוד במתמטיקה בצורת שירה. למעשה ישנם שני תלמודים: תלמוד בבלי, שהוא המרכזי, ותלמוד ירושלמי, שאותו לומדים פחות.

שלמה שמיר: אין הנאה גדולה יותר מלימוד דף גמרא | מעריב

ככזה, הוא דורש מאמץ מסוים ומוטיבציה שבדרך כלל קשה לרכוש לבד. לימוד בשיעור או בחברותא הוא הדרך הטובה ביותר ללמוד את הגמרא. כאמור לעיל, אצבע זו מיועדת בעיקר לגברים.

איך לומדים? ללמוד תלמוד פירושו קודם כל להתמקד במסכת אחת מסוימת, לפעמים בפרק אחד ואפילו בסוגייה. לימוד של דף אחד בתלמוד יכול להימשך כמה ימים, ואפילו שבועות, תלוי ברמת ההעמקה. לוקח זמן גם להיכנס לראש של המסכת, של הלוגיקה פנימית שלה ושל החכמים שפירשו אותה.

 

 

Korean Talmud, Is Modern Orthodoxy like Classical Reform? and Jesus and the Baal Shem Tov - Jewish Review of Books

הלהיט האחרון בדרום קוריאה – קטעי גמרא….

לפני שלומדים , כדאי מאוד ללמוד היטב את המשנה – את הפרק, או את כל המסכת, עם פירוש טוב. אחרי זה פותחים את התלמוד. קוראים את הטקסט כמה פעמים, ומגלגלים את המילים על הלשון. לא הרבה שורות בבת אחת – עם הזמן תדעו איפה לעצור. מנסים קודם כל להבין מה הפירוש המילולי של המילים, קוראים את פירוש רש"י. מתעמקים בשאלות העולות בקטע, אילו בעיות הגמרא מנסה לפתור, ומה התירוצים השונים המובאים. חוזרים עוד ועוד על הלימוד כדי לחקוק אותו בנפשנו.

מתחילים – ילמדו בחברותא כמה שיספיקו. אף על פי שלגמרא יש קצב משלה, בשלבים מתקדמים יותר של הלימוד כדאי לקבוע הספק מסוים – כמה שורות, ואחרי קצת אימון אולי אפילו עמוד או דף (שני צדדים של אותו עמוד).

כיום יש בשוק פירושים רבים לתלמוד – שטיינזלץ, שוטנשטיין, עוז והדר ועוד ועוד. מומלץ למצוא ביאור שאתם אוהבים, לכל אחד יש יחוד משלו, ולהיעזר בו.

מתקדמים

יכולים ללמוד עמוד ליום עם פירוש רש"י (אם אפשר, כדאי לנסות ללמוד גם חלק מפירוש תוספות).

מיטיבי לכת

ינסו לעבור ללימוד בעיון, קריאת הגמרא עם המפרשים העיקריים. אך לשם כך צריך ללמוד עם רב או עם מישהו שיודע ללמוד היטב…

ומה לגבי "הדף היומי"?

מבנה דף גמרא. באדיבות "מחשבת בצלאל" עזרי לימודלפני כמאה שנה שנה ייסד רבי מאיר שפירא את מסגרת הדף היומי, שבה יהודים בכל העולם לומדים את אותו דף גמרא בכל יום ומסיימים את כל הש"ס יחד כל שבע שנים בערך. אף ששיעורים רבים ברחבי הארץ מתקיימים על פי סדר הדף היומי, זו איננה מסגרת מתאימה למתחילים, בגלל הקצב המהיר שלה וחוסר האפשרות להתעכב על סוגיות ושאלות מעמיקות. לא סתם קוראים לו גם "המרדף היומי"…

לאצבע החמישית

רוצים לדעת עוד? אתם צריכים את "רק מתעניין", ספר חובה לכל מי שמעוניין להתחיל ללמוד יהדות.

Print Friendly, PDF & Email