"קדושים תהיו כי קדוש אני" – קדוש פירושו נבדל, אחר. "קדושים תהיו" זה לא רק ציווי אלא גם הבטחה וקביעה – תרצו או לא, קדושים – נבדלים ושונים – תהיו.

מספר הרב זלמן מלמד: "כשהתחילה העלייה מרוסיה, עלה קרוב משפחתי לארץ. אביו היה רב במוסקבה ושלא כמו רוב יהודי רוסיה, הוא זכה לחינוך יהודי שורשי. פעם ביקרתי אצלו והוא הציג את חברו שגם הוא עלה מרוסיה, אך לא חונך בבית דתי ולא היה לו שום מושג על יהדות. הוא לא ידע על החגים, לא ידע על יציאת מצרים, שום דבר – פרט לכך שהוא יהודי. החבר סיפר לי שהוא מאוד אוהב את ארץ ישראל ונוסע בכל שבת לטייל עם הילדים ולראות את הארץ. שאלתי אותו, הרי אינך מכיר שום מצווה, שום דבר שמיוחד לעם היהודי. אם כן, מה משך אותך לבוא הנה?
ענה לי החבר: "אני יהודי". שאלתי אותו, במה אתה יהודי? במה זה מתבטא? והוא חזר שוב: "אני יהודי. אם היית ברוסיה, היית מבין. שם יש יהודי ויש רוסי, וזה משהו אחר לחלוטין בכל דבר".

זוהי סגולת ישראל – יהודי מרגיש שהוא יהודי גם בלי שום ביטוי לתחושה הזאת. לא רק מעשי המצוות משקפים את ההבדל בינינו לשאר האומות, ההבדל הוא בכל דבר. מי יכול להסביר זאת?… זה דבר עמוק מאוד שאי אפשר לראות מבחוץ.

בסופו של דבר אותו חבר אמר לרב, "מה שאני אומר יותר חזק ממה שאתה אומר".
והוא צדק.

להצטרפות לקבלת סוכרייה לשבת (קבוצה שקטה): https://chat.whatsapp.com/H4hGYrecFWn2xSpy6uznl1

Print Friendly, PDF & Email