כל ילד בגן יודע למה חוגגים את חנוכה: בגלל הניצחון של החשמונאים על היוונים. פחות יודעים שמדובר לא רק בניצחון צבאי, אלא הרבה יותר מזה בנצחון רוחני. היוונים ניסו להשפיע את תפיסת העולם רציונלית ומדעית מאוד – העולם מתנהל על פי סיבות מכניסטיות, תעשה א' ותקבל ב'. אין ספק שזו חשיבה הגיונית שמביאה הרבה ברכה בטכנולוגיה, רפואה, מדע וכדומה. אבל הדרך היהודית מתחשבת בעוד כמה דברים, חשובים לא פחות ואולי אפילו יותר.

אחד הפסוקים בפרשת השבוע מספר כיצד הבינו האחים של יוסף את מה שמתחולל בחייהם. הכל התחיל כשהם ירדו למצרים כדי לקנות תבואה, אך לא זיהו שמי שמכר להם אותה היה אח שלהם, יוסף, שהיה המשנה למלך. הוא מצווה להחזיר להם את הכסף בלי שירגישו בכך, והם מגלים את הכסף בשקים רק בדרך חזרה.

התגובה שלהם מעניינת במיוחד: "ויצא לבם ויחרדו איש אל אחיו לאמור, מה זאת עשה אלוקים לנו?!".
למה במקום לשמוח שהחזירו להם את הכסף הם תמהים ופוחדים? הדרך היהודית מבינה שיש עוד כמה שיקולים. כך הסביר זאת

על כך הסביר בעל הפירוש "הכתב והקבלה":
"מיד שמו על לבם שאין זה מקרה, אבל *מאת ה' היתה זאת, להיפרע מהם מדה כנגד מדה*… (הם) הבינו כי יד ה' עשתה זאת להם, והצדיקו עליהם את הדין ואמרו "עשה אלהים לנו", *אין זה פועל מקרה אבל בא בהשגחה עלינו*".

האחים של יוסף חיו בתודעה גבוהה – אין מקריות בחיים. כל דבר שקורה מגיע בהשגחה פרטית; כל האירועים והמקרים הם אותות שנשלחים אלינו מלמעלה. כל אחד מאיתנו קיבל כשרון לפרש ולהבין את באותו שמדברים אליו בחייו. צריך רק לדעת לחבר אות ועוד אות, עד שהם מצטרפים למילה, למשפט ולספר שלם – "זה ספר תולדות אדם".

שבת שלום!
דרור יהב

הדלקת נרות (נר שישי של חנוכה ואז שבת): אזור המרכז 16.21 | ירושלים 16.08 | מילאנו, איטליה 16.31

להצטרפות לסוכרייה לשבת: https://chat.whatsapp.com/H4hGYrecFWn2xSpy6uznl1

Print Friendly, PDF & Email