"וַיְהִי מִקֵּץ שְׁנָתַיִם יָמִים וּפַרְעֹה חֹלֵם…"

אשתף אתכם במחשבה שחוזרת אצלי כל שנה כשקוראים את הפרשה הזו. שני חלומות חלם פרעה: באחד הוא רואה שבע פרות רזות ושדופות עולות מן היאור שבולעות שבע פרות שמנות. בשני, שבע שיבולים דקות בולעות שבע שיבולים גדולות. ויתעורר…

מי יפתור את החלום? חרטומי מצרים וחכמיה מציעים לו מגוון פתרונות ("שבע בנות אתה מוליד, שבע בנות אתה קובר" וכו') , אבל אף אחד אינו מתיישב על לבו. עד ש…אחד השרים נזכר בנער עברי קטן שישב איתו פעם בבית הסוהר. מיד מריצים לפני פרעה את יוסף, והוא מקשיב היטב ומספק פתרון: שני החלומות – חלום אחד הוא, ופירושו שיבואו שבע שנות שובע ולאחריהן שבע שנות רעב. האלוהים מראה זאת לפרעה כדי שיתכונן וימנה אדם מתאים, שינהל בתבונה את הכלכלה המצרית לקראת השנים הקשות שצפויות.

טוב ויפה, אך תגובתו של פרעה נראית יוצאת דופן. "ויאמר פרעה אל כל עבדיו: הנמצא כזה איש אשר רוח אלוקים בו?!" מדוע פרעה כל כך מתרגש? בסך הכל לא מדובר בפתרון כזה מבריק. פרות, שיבולים, יאור. מה כל כך מסובך לחבר אחד ועוד אחד… אז למה באמת פרעה כל כך מתלהב?

בגלל שיוסף חושב מחוץ לתבנית. כל הפירושים של חכמי "בית העבדים" הקרוי מצרים מתארים מציאות דטרמיניסטית, קבועה מראש, שאין לאדם שום יכולת השפעה עליה. ואילו יוסף… יוסף רואה את המציאות אחרת לגמרי. אצלו האלוקים מדבר עם בני אדם כדי שיפעלו, ישנו, ישפרו וידאגו איש לרעהו. המציאות איננה גזירת גורל אלא קריאה לפעולה. בזכות החשיבה הזו נהפך יוסף מאסיר למשנה למלך. כי אם לדעתך אי אפשר לשנות כלום, אתה כבר במאסר…

מספרים שהרבי מויז'ניץ אמר פעם: "בחנוכה מסובבים סביבון זעיר, ועליו אותיות קטנטנות נ-ג-ה-פ, כדי לפרסם את הנס הגדול של חנוכה. האם לא עדיף היה לתלות שלטים מאירי עיניים בראש חוצות כדי לפרסם אותו יותר? אלא מכאן אתה למד שעדיף שיהיה סביבון זעיר ואותיות קטנות ובלבד שיסתובבו וינועו, מאשר שלט גדול אבל מאובן וקפוא… כשמסתובבים ופועלים, אזי הקב"ה עושה ניסים".

שבת שלום וחנוכה שמח!

אתם מוזמנים לשתף ! אנא ציינו הפנייה לאתר: pashut-yahadut.co.il

Print Friendly, PDF & Email