השבת שלפני יום הכיפורים נקראת שבת שובה, על שם ההפטרה שמתחילה במילים "שובה ישראל עד ה' אלוקיך". התשובה היא אחד הרעיונות היהודיים העמוקים ביותר.
החשיבה הרגילה אומרת שמה שהיה – היה, את הנעשה אין להשיב, לא בוכים על חלב שנשפך ועוד פתגמים כאלה. כל אלה אומרים לנו שבעצם, העבר מכביד עלינו. נגזר עלינו לסחוב על כתפי חיינו משא כבד שאין לנו רצון בו, אך גם אין לנו דרך להשתחרר ממנו.

רעיון התשובה הוא חידוש עצום, כי התשובה אומרת שאפשר לשכתב את העבר. לכתוב מחדש את סיפור חייך! נכון, מה שהיה היה ואת מה שנשבר צריך לתקן, אבל ניתנת לנו אפשרות להתחיל מחדש, לאתחל את המערכת.

השבוע פורסם כי חברת ווטסאפ עומדת להוציא גרסה חדשה. כבר התרגלנו לכך שאם שלחת הודעה ואחרי כמה דקות התחרטת, ניתן למחוק אותה לא רק אצלך, אלא אפילו אצל כולם. ויחד עם זאת, נשאר איזה 'כתם' בדמות הכיתוב "הודעה זו נמחקה". כלומר יש פה זכר לדבר שאינך מרוצה ממנו, שלא היה טוב, וגם אם הדבר עצמו נמחק – הכתם השאר.
לפי מה שמספרים, החידוש הגדול שיהיה בגרסה החדשה הוא שמעכשיו, כשהודעה תימחק – לא יישאר כל זכר, שום כיתוב. הכל ייעלם, כאילו מעולם לא היה.

אומרים שה' מדבר איתנו דרך המציאות. יש לו דרכים משונות לומר לנו שהוא אוהב: לפעמים דרך נביאים, לפעמים דרך חכמים, ולפעמים דרך גרסאות ווטסאפ…
התרגלנו שאפשר למחוק את ההודעה, התרגלנו שאפשר לבטל את שליחת המייל – אך כל אלה הנם רק ביטוים גשמיים של רעיון רוחני. עכשיו הגיע הזמן שנתרגל לכך שאפשר לקחת חזרה את המעשים, להעלות אותם אל המקור העליון ושם הם ייעלמו כלא היו… (ועם זאת, בעבירות שבין אדם לחברו לא די בכך, צריך גם לבקש סליחה)

שבת שלום וגמר חתימה טובה!

להצטרפות לסוכרייה לשבת: https://chat.whatsapp.com/H4hGYrecFWn2xSpy6uznl1

Print Friendly, PDF & Email