השבוע התבשרנו שפיזיקאי ישראלי הצליח ליצור לראשונה שזירה קוונטית של שתי פיסות מתכת דקיקות בקוטר של כחצי שערה. זו תגלית עצומה, אך מה זו בעצם שזירה קוונטית?

במילים פשוטות, מדובר בתופעה מדהימה שבה שני עצמים מסתנכרנים לחלוטין, כך שכל מה שקורה לגוף אחד קורה גם לגוף השני. הם כמו גוף אחד שפוצל, אך חלקיו ממשיכים לחשוב שהם מחוברים. השזירה הקוונטית מתקיימת גם בין גופים שנמצאים במרחק עצום זה מזה (יתכן שהם יימצאו במרחק של שנות אור), ובכל זאת אם נסתכל על אחד מהם – נוכל מיד לדעת מה מצבו של השני. השזירה מתקיימת לא רק כשהם רחוקים זה מזה, אלא אפילו במרחק זמן – שני עצמים שכלל לא מתקיימים באותו זמן יכולים להשפיע זה על זה בעבר או בעתיד!

השזירה הקוונטית נשמעת כל כך מופרכת עד שאפילו איינשטיין התנגד לה וכינה אותה "פעולת רפאים ממרחק", אך ככל שחולפות השנים רק מתחזקות ההוכחות המדעיות לקיומה. לאחרונה כאמור הצליחו להוכיח אותה על גוף שנחשב גדול למדי מבחינת המדידות הפיזיקליות, והעתיד נראה מבטיח.

פרשת השבוע מתארת את צורת המסע של עם ישראל במדבר. השבטים פרוסים במבנה מיוחד מארבעה צדדים, ומתקדמים יחד כשהמשכן בלב המחנה. מעניין שפרשת במדבר תמיד נקראת בשבת שלפני חג שבועות, המציין את יום מתן תורה.
הצעידה המשותפת והמסונכרנת כל כך הופיעה לראשונה זמן קצר קודם לכן, בראש חודש סיוון. התורה אומרת שלקראת מתן תורה בני ישראל התקרבו להר סיני, "ויחן שם ישראל נגד ההר". למרות שהיו מאות אלפי אנשים שונים זה מזה, התורה משתמשת במילה ויחן, בלשון יחיד, והסבירו חז"ל – כאיש אחד בלב אחד.

שם, בהר סיני, נשזרו הנשמות שלנו יחד. לא רק אלה שחיו באותה תקופה אלא נשמות כל היהודים בכל הדורות והזמנים. כל נשמות ישראל היו בהר סיני, איש לא נעדר, והן ממשיכות להיות קשורות זו לזו בעבר, בהווה ובעתיד. רבי עקיבא, הרמב"ם, איינשטיין, בן גוריון ואנחנו – כולם מחוברים זה לזה בקשר הרפאים הבלתי נראה.

במהלך ההיסטוריה הייתה הסולידריות בין כל חלקי העם היהודי, למרות שהיינו פזורים בארצות שונות, דיברנו במגוון שפות ונראינו אחרת, תופעה בלתי מוסברת. כנראה משום שסוד החיבור בינינו הוא באמת מעל הטבע, ובלתי ניתן להסבר רציונלי.
בימים הללו שלפני חג מתן תורה, כמה כדאי להיזכר בשזירה המחברת אותנו יחד ולחשוב מה נוכל לעשות כדי להדק את הקשר.

שבת שלום וחג שמח
דרור יהב


להצטרפות לסוכרייה לשבת (קבוצה שקטה): https://chat.whatsapp.com/H4hGYrecFWn2xSpy6uznl1

Print Friendly, PDF & Email