חג הסוכות מלא מצוות כרימון: ישיבה בסוכה, ארבעת המינים, שמחת בית השואבה, אושפיזין, הושענות, חיבוט ערבה.
אבל אחת מהן היא תמיד קשה יותר ליישום, והשנה אפילו יותר מהרגיל: "ושמחת בחגך". שמונה ימים להיות בשמחה… מאתגר משהו.
ובכל זאת, מצוות השמחה נאמרה במפורש על סוכות, שדווקא בו מודגשת הארעיות והזמניות של חיינו: יוצאים מהבית אל דירת ארעי, ארבעת המינים שבידינו מתייבשים תוך כמה ימים בלי שהם מחוברים למקור מים. פתאום נזכרים – הכל זמני. גם אני.
אבל מסתבר שבהסתכלות נכונה, זו סיבה מצוינת לשמחה.

על פי השולחן ערוך, עיקר הכוונה במצוות הסוכה – זכר לענני הכבוד שליוו אותנו במדבר. וזו ההזדמנות לכל אחד ואחת להיזכר לרגע שחגי ישראל לא מציינים רק אירוע היסטורי שחלף אלא את "זמן שמחתנו", שחוזר כל שנה ושנה ממש עכשיו.
יש ענני כבוד מעל לראשנו. אנחנו עומדים לשבת שבוע שלם במציאות אלוקית שבה הקב"ה עוטף אותנו, מגן עלינו, רוצה בנו.

בתוך היומיום קל לפעמים לשכוח זאת. העולם הזה מכונה אצל חכמינו "עלמא דשיקרא", עולם השקר, כי הוא מציג בפנינו מציאות וירטואלית שלא קיימת באמת. כי למעשה, אין כל קיום עצמאי לעולם הגשמי שקיים סביבנו. "הבל הבלים, הכל הבל". מצד שני, הקב"ה החליט לברוא עולם שבו למציאות הגשמית יש מקום חשוב, אז איך אפשר להתעלם ממנה?…

שמחת סוכות היא הזדמנות להיזכר בדואליות הזו של אמת ושקר המשמשים בערבוביה. המציאות האמיתית היא המציאות הרוחנית: הנשמה האלוקית שלנו, קדושת עם ישראל שנבחרנו להיות ממלכת כהנים וגוי קדוש, ה' אלוקים הוא אחד ואין עוד מלבדו. צריך להיזכר בתובנות הכי בסיסיות הללו, שוב ושוב ושוב, כי העולם מכסה ומסתיר.
ומזה – בוודאי אפשר לשמוח…

חג שמח ושבת שלום!

https://youtu.be/iWD2t78Obko

להצטרפות לסוכרייה לשבת: https://chat.whatsapp.com/H4hGYrecFWn2xSpy6uznl1

Print Friendly, PDF & Email