אחרי שהאחים שלו מכרו אותו כעבד, יוסף מגיע למצרים לבית פוטיפר, שר הטבחים (=השוחטים). אשתו של בעל הבית מתאהבת בו נואשות ומנסה לפתות אותו פעם אחר פעם: "ויהיה כדברה אל יוסף יום יום ולא שמע אליה לשכב אצלה להיות עימה".

אך יום אחד, כשאין איש מלבדם בבית, תופסת אותו האישה בבגדו. היא משדלת אותו בהבטחות שהיא תתחתן איתו, שיהיו להם ילדים מקסימים, שהיא תהפוך אותו לשר חשוב במצרים. והיא מבטיחה לו שאיש לא יידע, שהרומן הסודי יישאר רק ביניהם. איזה נסיון עצום!

יוסף, נער צעיר בן שבע עשרה בלבד, כמעט ונופל. אבל ברגע האחרון הוא מתגבר, משאיר את בגדו בידה ובורח: "וינס ויצא החוצה". קפץ מהחלון ממש.

מה נותן לאדם כוח לעמוד מול פיתוי גדול כל כך בגבורה כזו? מסביר רבי אריה פרומר בספרו "ארץ צבי":
"ונראה שבאמת אין זה בכח הטבע. אך כל איש ישראל יש לו כוחות למעלה מן הטבע… וזה נצמח מן 'ויוצא אותו החוצה' שנאמר לאברהם אבינו".

אברהם הוא הראשון שקיבל את הכוח להיות למעלה מן הטבע. הוא העביר את הסגולה הזה לצאצאיו, דור אחרי דור עד שהגיע ליוסף. והכוח הזה לצאת מעצמנו, להתגבר על הטבע ולעשות דברים שנראים לא נורמליים (במובן הטוב של המילה) – המשיך להתגלגל והיום הוא טמון גם בתוכנו. ובמיוחד בימים המיוחדים של חנוכה, ימים של ניסים למעלה מן הטבע, שבהם כל יהודי מקבל תוספת כוח שמגבירה את היכולת לצאת מעצמנו.
אז אם נותנים לך, לא תיקח?

שבת שלום!

להצטרפות לסוכרייה לשבת:https://chat.whatsapp.com/H4hGYrecFWn2xSpy6uznl1

Print Friendly, PDF & Email