הימים הנוראים הם כידוע זמן של תשובה ותיקון. הגמרא מסבירה כי בראש השנה נפתחים בשמיים שלושה ספרים: של צדיקים, בינוניים ורשעים. כל אדם נכתב בספר המתאים לו על פי מעשיו, אולם יש לנו עוד אפשרות לשנות את הגזרה עד החתימה ביום כיפור, וגם לאחר מכן בהושענא רבא, ויד אומרים אפילו עד חנוכה.
בימים הללו אנו מבקשים: *אבינו מלכנו, כתבנו בספר חיים טובים!* אך מהו בדיוק אותו ספר 'חיים טובים'?

בעבודתי כעורך, אני מכיר היטב את תהליך הכתיבה המפרך של ספרים. קודם כל, הסופר צריך רעיון טוב ומסר מעניין. אחר כך עליו לחשוב איך לבנות אותו, ואז לכתוב בפועל. לאחר מכן לשכתב שוב ושוב (זו העבודה האמתית), ואז להעביר לעריכה לשונית. לבסוף, מעמדים את הקובץ ומגיעים לשלב המשמח ביותר – קובץ pdf.
בשלב זה, הספר כבר כמעט מוכן. צריך רק לבצע 'מעבר אחרון' על הפרטים הקטנים. רשימת התיקונים אמורה להיות מצומצמת: פסיק מיותר, מקף חסר, שגיאת דפוס, כותרת לא במקום. זה השלב שבו הכותב גם רואה לראשונה איך הספר שלו עומד להיראות, ואין ספק שמדובר בשלב מרגש.
ברוב המקרים מתקנים מה שצריך, אך לעתים נדירות עשוי לבוא כותב ולומר: רגע אחד! זה לא מה שהתכוונתי.

אין הכוונה לפרט כזה או אחר בספר, אלא למכלול השלם, לגוף הדבר. הבעיה היא לא עם הפרטים הקטנים הדורשים תיקון, אלא ברובד מהותי יותר, כשהכותב מבין פתאום שזה בכלל לא מה שהוא רצה לומר… הבעיה היא בעצם הספר. *זה לא הספר שהתכוונתי לכתוב!*

כמובן, צריך הרבה אומץ כדי להודות בכך. בדרך כלל פשוט ממשיכים הלאה ואומרים, נו, כבר הגענו עד כאן, עכשיו נשנה הכל מההתחלה? בואו נמשיך…

בימים הנוראים יש שני סוגים של תשובה. תשובה אחת היא תשובה על הפרטים. עשיתי כך או לא עשיתי כך, ואני מבקש לשוב בתשובה, לתקן את הדברים הדורשים תיקון ולהמשיך במסלול חיי.
אולם יש תשובה עמוקה יותר, והיא כשהאדם מסתכל על חייו ואומר: ריבונו של עולם, אלה לא החיים שהתכוונתי לחיות! אני בכלל חשבתי על משהו אחר…

זוהי תשובה שבמהות, שנוגעת לעצם החיים, לכיוונם ולמסלולם. האדם נדרש לשקול מחדש את הקטגוריות המרכזיות של חייו. הוא מרגיש כי אין הוא יכול להסתפק בתיקון הפרטים, אלא מבקש להתחיל את הספר מחדש.

שתי הבחינות הללו נמצאות לפנינו, שתיהן נדרשות. רובנו עומדים ביום הכיפורים ומתוודים על הפרטים: עשיתי כך, לא עשיתי כך, ואני חוזר בתשובה. אך הדרגה הגבוהה יותר, וללא ספק גם התובענית יותר, היא ההחלטה לכתוב את ספר החיים מחדש.
אך מה עושים שזה כל כך מפחיד ותובעני?

"אבינו מלכנו". גם אם אין בנו הכוח לעשות את השינוי, גם אם איננו אמיצים מספיק כדי לשנות את מה שאנו משתוקקים אליו, ריבונו של עולם יכול לעזור בכך.
לכן אנו מבקשים: זכרנו לחיים, מלך חפץ בחיים. וכתבנו בספר החיים, למענך אלוקים חיים!

שנזכה לכתוב מחדש ולערוך את הספר של חיינו. שהשנה הזו תהיה מוצלחת יותר מכל מה שחלמנו עליו, אמן.

שבת שלום, וחתימה טובה בספר החיים.


https://youtu.be/4iWNL7yxv-M

להצטרפות לסוכרייה לשבת:https://chat.whatsapp.com/H4hGYrecFWn2xSpy6uznl1

Print Friendly, PDF & Email