יש הרבה מילים עבריות שחדרו לשפות זרות, אבל בלי ספק המילה הבולטת ביותר היא kosher. אפשר להתווכח על המשמעות המדויקת שלה, אבל כולם מסכימים שהיא מתייחסת לתהליך ראוי, נקי, חסר פניות.
במובן הפשוט, כשרות קשורה למאכלים המותרים לפי התורה. אבל בפרשת שמיני, שבה מופיעים דיני החיות והדגים הכשרים, המילה לא מוזכרת בכלל. במקום זה התורה משתמשת במילים "טמא" ו"טהור", ומפרטת את כל המינים המותרים ואסורים. רק במגילת אסתר נמצא אותה במפורש, "אם על המלך טוב ואם מצאתי חן לפניו וכשר הדבר לפני המלך…".

למה בכלל צריך דיני כשרות? אם אלוהים ברא את כל המינים והחיות, איך זה יכול להיות שחלקם אסורים באכילה?
במהלך הדורות ניסו לתת כל מיני הסברים: הכשרות שומרת על בריאות הגוף, מעניקה בריאות נפשית, ועוד ועוד. אבל נראה שגם אם יש בהם אמת, הם אינם עומדים במבחן מדעי.

צריך לשנות פרדיגמה. האמת היא שאיננו אוכלים כשר רק כי המחשבה על אכילת שאר החיות דוחה אותנו (צלי קוקר ספנייל, מישהו?), כי זה יותר נקי (מכר ערבי סיפר לי שבחוץ לארץ הוא אוכל רק במסעדות כשרות), גם לא בגלל סיבה בריאותית ואפילו לא רוחנית, כמו שניסו להציע. זו פשוט לא הנקודה. הנקודה היא הרבה יותר פשוטה, אבל גם הרבה יותר עמוקה.

יהודים שומרים כשרות כי זה מה שיהודים עושים. להיות יהודי זה להיות אחר. לא רק בדעות ובמחשבות אלא גם במעשים. "אל תשקצו את נפשותיכם בכל השרץ השורץ על הארץ… כי אני ה' אלוהיכם, והתקדשתם והייתם קדושים כי קדוש אני". קדושה פירושה כידוע הבדלה, שונות. אל תהיו כמו כל הגויים, תהיו קדושים כמוני. ובמה? בכך שתבדילו את עצמכם מהשאר. כשהם יזמינו במסעדה שרימפס וקלמארי, אתם תגידו: תודה, אבל לא. את זה אני לא אוכל.

שמעתי סיפור על סטודנטית יהודיה אמריקאית שנסעה בסוף ימי גורבצ'וב לרוסיה, לחילופי משלחות. האוכל היה בצמצום, ולא היה כמעט מבחר. יום אחד חזרה אם המשפחה בהתרגשות מיוחדת – היא הצליחה להשיג משהו מיוחד… מסתבר שזה היה מצרך נדיר ברוסיה, בשר חזיר. היא הכינה מנה מיוחדת לכבודה אבל הבחורה היהודיה, שלא ידעה הרבה על מסורת, בכל זאת ידעה שיהודים לא אוכלים חזיר. למרות הפצרות האם היא פשוט לא היתה מסוגלת לקחת, בלי הסבר הגיוני ורציונלי. הדבר הזה הוליד אצלה מחשבות רבות על זהותה ועל היעוד שלה בחיים, והוביל אותה לחירות אמיתית. החירות להישאר נאמן למי שאני.

קיימת תמימות דעים בעולם שהיהודים הם אחרים. מה זה אומר בדיוק – איש לא יכול להסביר. אבל כיוון שאנחנו אחרים, אנחנו גם מתנהגים אחרת. זה מה ששומר עלינו, וזה מה שמבטא את היהדות שלנו – מעשים יהודיים. "והייתם קדושים כי קדוש אני".

שבת שלום

https://youtu.be/JDG7UbPzXnI

להצטרפות לסוכרייה לשבת: https://chat.whatsapp.com/H4hGYrecFWn2xSpy6uznl1

Print Friendly, PDF & Email