בפרשת השבוע מסופר על יעקב אבינו, שנשא שתי נשים, שתי אחיות: לאה ורחל. יעקב חשב שהוא מתחתן עם רחל, אהובת ליבו, אך רומה וקיבל במקומה את לאה. מה נוכל ללמוד מכך על זוגיות?

בכתבי הקבלה, לאה ורחל מייצגות שני ממדים בכל אחד מבני הזוג. רחל התנ"כית היא האחות היפה והרצויה, שמגלמת את התכונות של אטרקטיביות, קסם ורומנטיות של בן הזוג. המילה 'רחל' פירושה בעברית כבשה, המאופיינת בצבע לבן בוהק, ובטבע השלו והחביב שלה.

לעומת זאת, המילה 'לאה' פירושה עייפה, והיא מייצגת את אותם האלמנטים היותר מסובכים, מביכים ומטרידים בבני הזוג. המימד של לאה רכת העיניים, שנחלשה מדמעות ומחרדה, מגלם את המאבק המתיש עם השדים האפלים והדחפים בחיינו.

הדרמה שהתרחשה בחתונה של יעקב, אביו של העם היהודי, מתרחשת כמעט בכל חתונה. אתה חושב שאתה מתחתן עם רחל: בן הזוג הנאה, המושלם והפיקטיבי שחלמת עליו. אבל במציאות, אתה מגלה שבסופו של דבר התחתנת (גם) עם לאה, עם אותן שכבות של מתח נפשי בלתי פתור.

בתחילה אתה יכול לאהוב ולהעריך רק את ממד ה'רחל' בבן הזוג שלך, ולתעב את חלק ה'לאה' שלו. אך במהלך החיים, תגלה שדווקא ממד ה'לאה', יותר מכל דבר אחר, הוא זה שנועד לנשמה שלך. זאת, משום שאותם חסרונות ופגמים שלו יאתגרו אותך להתעלות מעל לאגו שלך, ולהפוך לאדם שאתה מסוגל להיות.

זה הסוד מאחורי כיסוי ההינומה, כאשר החתן מכסה את כלתו לפני החופה. הוא בעצם מצהיר: "אני אוהב ומכבד אותך לא רק על החלק שגלוי לי, אלא גם על החלק שעדיין מוסתר ממני ועלול להגיח רק מאוחר יותר. אני מחויב לא רק ל'רחל' שבך, אלא גם ל'לאה' שבך". וזהו סוד הנישואים.

(על פי הרב יוסף יצחק ג'ייקובסון)

שבת שלום!

אתם מוזמנים לשתף ! אנא ציינו הפנייה לאתר: pashut-yahadut.co.il

Print Friendly, PDF & Email