אחד הדברים שהכי משדרגים את שולחן השבת הוא השירים, הניגונים והפיוטים הרבים שנכתבו לכבודה, אותם נוהגים לשיר בזמן הסעודות. אנשים אוהבים שירה בציבור כי אין קירבה גדולה כמו כששרים יחד. סעודה עם שירים וסעודה בלי, זה כמו צ'ולנט עם שעועית וצ'ולנט בלי…

הכנתי לכם כאן רשימת שירים שכדאי להכיר, בצירוף כמה מילים על כל ניגון. רוב הפיוטים מופיעים בברכונים ובזמירונים המסורתיים (תמצאו בכל חנות יודאיקה או באינטרנט). השתדלתי לגוון כך שהסגנון יהיה מתאים גם לספרדים וגם לאשכנזים, כמובן כל אחד לפי מה שהוא מתחבר יותר. אז שיהיה גוט שבס!

ליל שבת

1. "שלום עליכם מלאכי השרת" – שיר ששרים בתחילת הסעודה, כשחוזרים מבית הכנסת, לפני הקידוש.

2. "אשת חיל" – כנ"ל, שרים לפני הקידוש. יש שאומרים שהשיר מוקדש לבעלת הבית, יש שאומרים שהוא מדבר על השבת ויש מי שאומר שהוא בכלל על התורה. ואני אומר – כולם צודקים!

3. "כל מקדש" – פיוט עתיק מאשכנז, ככל הנראה מהמאה ה-11 (!). נוהגים לפתוח איתו את סדרת הניגונים בתוך הסעודה.

4. "אזמר בשבחין" – פיוט שחיבר האר"י הקדוש, אחד מני רבים שחיבר לכבוד סעודות השבת. יש הנוהגים לשיר אותו לפני הקידוש, ומנהגנו לשיר אותו בתוך הסעודה. כאן מובא בלחן המדהים של חסידות ברסלב.

5. "י-ה אכסוף" – בלי ספק, זה השיר שהכי נכנס לי לתוך הנשמה וממש מאיר לי את השבת. כשבתי הבכורה היתה תינוקת, נהגתי להרדים אותה במשך שנתיים כל לילה עם השיר הזה… המילים והלחן נכתבו בידי רבי אהרן "הגדול" מקרלין (הנה הסיפור מאחורי חיבור השיר, בדקה וחצי הראשונות).

6. "כי אשמרה שבת" – יאללה חאפלה… פיוט מאת רבי אברהם אבן-עזרא, כאן בלחן מרקיד ומלהיב שיקפיץ את כולם.

תבלו!

לקריאת חלק ב' – שירי יום השבת

רוצים לדעת עוד? אתם צריכים את "רק מתעניין", ספר חובה לכל מי שמעוניין להתחיל ללמוד יהדות.

Print Friendly, PDF & Email