אליעזר שקדי, מפקד חיל האוויר לשעבר, סיפר כי בשלב מסוים חלתה אישתו במחלה מורכבת שדרשה התמודדות יומיומית. הם התמודדו איתה מבלי לספר לאיש, והיה לו חשוב שהיא תצטרף אליו לכל האירועים שהשתתף בהם. כמפקד חיל האוויר הוא השתדל שטיסותיו לחו"ל תהיינה קצרות ככול האפשר, ואם אפשר – שהיא תבוא גם, אבל בתנאי אחד: שהוא משלם מכיסו על כל הנסיעות שלה.
זה היה פשוט כשהטיסות היו בחברה אזרחית, אבל לפעמים חלק מהטיסות היו במטוסים של החיל. שקדי התעקש שגם במצב כזה הוא ישלם את עלות הכרטיס שהיה משלם אילו היו טסים בחברה אזרחית. למרות שאיש לא ידע על כך, הוא ביקש מאנשי צוותו להפקיד את הכסף בכספת. הם ניסו לההיא אותו מכך וטענו שזה יחייב מעכשיו את כל המפקדים. כשהשתחרר, תרם את הכסף שהצטבר בכספת למטרה חינוכית ראויה.
כמה שנים אחר כך, כש'התפוצצו' כל מיני פרשיות של פוליטיקאים ומשפחותיהם שטסו לחו"ל, שאלו המפקדים את שקדי: איך ידעת?…

שקדי ידע את מה שאברהם אבינו ידע: אין מתנות חינם. כשאברהם ביקש לקבור את שרה אשתו האהובה במערת שדה המכפלה, הציעו לו אנשי המקום לקבל את המקום בחינם, בגלל הכבוד הגדול שהם רחשו לו. אבל אברהם התעקש לשלם מחיר מלא (ואפילו מופקע): ארבע מאות שקל כסף עובר לסוחר. את העיסקה הוא הקפיד לחתום בשער העיר, כדי לפרסם אותה לעיני כול ולתת לה תוקף משפטי מלא. אברהם פעל בשקיפות, ולמרות שהיה יכול להרוויח מהסיפור קצת כסף, העדיף לעשות את הדבר הנכון, המוסרי והישר, גם אם היה לזה מחיר אישי. אצלנו אומרים: מה שבזול עולה ביוקר. אז תארו לעצמכם כמה עולה מה שבא בחינם…

לא קל למצוא כאלה היום: אנשים שמוכנים לשלם מחיר אישי בשביל עקרונות וערכים, לעשות את הדבר הנכון בגלל שהוא נכון. בעולם שבו משדרים לנו כל הזמן לחשוב רק על "מה טוב לי", צריך הרבה אומץ כדי לעשות דברים לא פופולריים, שאיש אולי לא יידע עליהם לעולם, רק בשביל להיות איש אמת. אבל כדאי.

שבת שלום!
דרור יהב

נהניתם? רוצים עוד? הצטרפו לקבוצת סוכרייה לשבת

Print Friendly, PDF & Email