"החשוד המיידי" נחשב לאחד הסרטים המפתיעים בתולדות הקולנוע. תסלחו לי על הספוילרים (דחילק, הסרט מ-1995, מי שלא ראה כבר לא יראה), מדובר במותחן מורט עצבים, המספר על החיפוש אחר הפושע האכזרי ביותר מאז ומעולם המכונה "קייזר סוזה". מה הבעיה? אף אחד לא יודע איך הוא נראה.
כשדג רקק מחבורת הפושעים נתפס, הוא מזמר את כל המידע שיש לו על סוזה תמורת חסינות. הוא מספר סיפור ארוך ומלא פרטים, אבל רגע אחרי שהוא משתחרר מתברר לחוקר שכל הפרטים שסיפר היו מומצאים. בעצם, מדובר בלא אחר מאשר… קייזר סוזה בכבודו ובעצמו.

לא סתם הסרט נחשב לאחד המותחנים הטובים בהיסטוריה – רגע הסיום שלו, שבו מתברר שכל מה שחשבת הוא בעצם ההיפך לגמרי, לא רק מפתיע אלא גם מענג. מסתבר שיש עונג גדול לראות איך המציאות שהכרת מתהפכת מול פניך (פייר, הגיע אוסקר לקווין ספייסי).

בפרשת השבוע מסופר על הברכה שהעניק יעקב לאפרים ומנשה, הבנים של יוסף.
במעמד הברכה יוסף מעמיד אותם מול יעקב, כך שיעקב יניח את יד ימין שלו על ראשו של מנשה, הבן הבכור, ואת יד שמאל על אפרים הבן הצעיר. אבל יעקב מתגלה כלא־פראייר בכלל – אולי בגלל שהוא כבר יודע שיש אחים שמנסים לקבל ברכה לא להם. יעקב משכל את ידיו, ומניח את יד ימין על אפרים ואת יד שמאל על מנשה, הפוך ממה שיוסף תכנן.
"ידעתי בני, ידעתי", נכון, שניהם יהיו אנשים חשובים, אבל אפרים יעלה על מנשה עשרות מונים, ולכן הוא צריך לקבל את הברכה של הבן הבכור.

שיכול הידיים של יעקב יכול ללמד משהו.
רגע לפני הכניסה לגלות, רגע לפני שהאומה המכונה על שמו "ישראל" יוצאת לתקופת הרצה לא קצרה, יעקב שולח אותנו עם מסר – המציאות זה לא מה שתכננת. What you see is not what you get.
בגמרא מסופר על בנו של רבי יהושע בן לוי, שעבר משהו שנראה כמו מוות קליני. כשהתעורר, אמר לאביו מה ראה בשמיים: "עולם הפוך ראיתי, עליונים למטה ותחתונים למעלה". אלה שכאן בעולם הזה נחשבים כאנשים עשירים וחשובים, שם למעלה לא נספרים בכלל.
ואלה שכאן שפלים ו'שקופים' ואף אחד לא יורק לכיוונם, שם נחשבים לגדולי הדור.
אבל אבא שלו אומר לו: לא עולם הפוך ראית – עולם ברור ראית.

כי האמת, שכל המציאות הזו מתעתעת בנו. אנחנו מסתכלים על כיסא ולא רואים שהוא בעצם עשוי מ-99.9999% של ואקום, ריק מוחלט. אנחנו מסתכלים על השמש והיא נראית לנו פצפונת, למרות שהיא גדולה עשרות מונים מכדור הארץ. אנחנו מסתכלים על אדם שנראה לנו אטום ומעצבן, ובעצם הוא מבקש מאיתנו תשומת לב ויחס.
מה אנחנו בכלל מבינים?
כל החיים האלה הם סוד "ונהפוך הוא".
אל תאמין לקנקן, אלא חפש מה יש בתוכו.

שבת שלום
דרור יהב
(10 נקודות למי שמבין את ההקשר של השיר לסוכרייה השבת)


נהניתם? למה לא תצטרפו לסוכרייה לשבת?

Print Friendly, PDF & Email