בשנים האחרונות אני עוסק בעריכה: ספרים, מאמרים, עבודות דוקטורט וקבצי שיעורים.
תחום ההתמחות שלי הוא ספרים בנושאי יהדות, היסטוריה של עם ישראל, ציונות ונושאים קשורים.
שירותי העריכה שאני מספק כוללים עריכת תוכן, עריכה ספרותית ועריכת לשון.
בנוסף אני מציע שירותי כתיבה, כולל "סופר צללים".
אני עובד עם מגוון הוצאות, ביניהן: מגיד, ראובן מס, ידיעות ספרים ועוד.

לפרטים נוספים צרו קשר

בין הספרים שערכתי

חידוש כמוני לא היה בעולם: חייו ועולמו של רבי נחמן מברסלב מאת הרב אריה קפלן (הוצאת מגיד, תשע"ט)

תמיד חדשני, סוחף ועמוק להפליא אבל אף פעם לא צפוי. רבי נחמן מברסלב נעשה ב־38 שנות חייו לדמות הכי אפופת מסתורין, הכי מלהיבה והכי מפורסמת, וכנראה גם הכי מעוררת התנגדות בהיסטוריה היהודית. מדי שנה נוהרים לקברו באוקראינה מאות אלפים בלב מלא געגוע לדמותו ומלא התפעלות מתורותיו. הרב אריה קפלן (עיינו בכנף הקדמית של הכריכה) מִיפה באומנות ובמומחיות נדירה את אורח חייו של רבי נחמן ותר אחר עקבותיו. בזכות עבודתו מקבל הקורא תמונה בהירה של אירועי חייו וסביבתו, פֶּתח הצצה לעולמו הפנימי הכביר.
בפעם הראשונה זוכה הקורא הישראלי לביוגרפיה שלמה של אחת הדמויות המשפיעות ביותר בחברה הישראלית עד ימינו.

איך לבנות חיים: חברותא במסילת ישרים עם הדר גולדין (הוצאת מגיד, תשע"ח)

"בחיים”, אמר הדר, “יש לך שתי אפשרויות: להתעסק בעצמך או לעשות דברים גדולים”.

הדר גולדין (23) נפל כקצין במהלך מבצע ׳צוק איתן׳ בקיץ תשע”ד, בפעולה לאיתור מנהרות שנועדו לפגוע באזרח ישראל. לאחר מותו נחטף לרצועת עזה, ועד למועד כתיבת שורות אלה טרם הוחזר. חבריו של הדר, ששהו לצידו בקרוון בישיבה, ספרו שספר מסילת ישרים לא נח מידיו, ואף בזמן הלחימה העידו חייליו שהיה פותח את הספר ולומד בו בכל הזדמנות. כל הניגש ללמוד את הספר בחברותא עם הדר אינו יכול שלא להידבק בשאיפותיו, ללכת בדרכיו ולעסוק גם הוא בשיפור עצמי מתמיד. ספר זה הוא פרי העיון והמעשה של נער הבונה את מערכי ההכנה לחייו. דרושה נשמה גדולה למאמץ הזה, אומץ גדול להתמודדות ונחישות אדירה לבנות חיים.

"יש צורך בהתבוננות מתמדת על החיים כי כל פעם מוצאים משמעות חדשה, עומק שעד כה היה בלתי ידוע. לפעמים איננו לומדים דבר חדש אלא רק מרפאים את השכחה, בוחנים מחדש את אותם הדברים שאנו כבר יודעים מה כתוב בהם”. 

התוועדויות / הרב שבתי סלבטיצקי (ספריית מעינותיך, תשע"ז)

הרב סלבטיצקי, שליח חב"ד באנטוורפן, הוא פה מפיק מרגליות – אי אפשר לעמוד בפני קסמו כשהוא מתחיל לדבר… ספר זה כולל התוועדויות שנאמרו בעל פה ופורסמו בעלון "קרוב אליך", והוא גדוש ברעיונות מרתקים, תובנות וסיפורים שמעוררים את הנשמה היהודית.

הענף הגדוע של הגרף פוטוצקי – רומן היסטורי על הַגֵּר אברהם בן אברהם / ד"ר סופי בן ארצי

רומן היסטורי המספר את סיפורו של ולנטין פוטוצקי, הידוע בשם 'הגרף פוטוצקי', וגם בשם 'גר הצדק אברהם בן אברהם'. כבן למשפחת אצילים ידועה בפולין של המאה ה-18, הוא יוצא עם ידידו לפריז בשליחות סודית מטעם מלך פולין. כאשר השליחות מתארכת, היא מתבררת כמסע שהוא אל עצמו, זהותו ואמונתו. ולנטין יפה התואר, בעל עולם עשיר היה יוצא דופן על רקע תקופתו, נחשף אל העולם היהודי שפגש בדרך, ונקרע בין רצונו להישאר נאמן לדתו ומשפחתו לבין ליבו שדוחק בו למצוא את האמת. ברקע נמצאת אהבתו לנערה יהודייה שהוא כלל איננו מכיר, וסיפורה הקודר של יהדות פולין הסובלת מרדיפות ומפוגרומים בלתי פוסקים. זהו סיפור על חיפוש מתמיד, נאמנות ואהבה בלתי אפשרית שהופכת למציאות.

ולנטין פוטוצקי הוא דמות היסטורית שפרטי חייה לוטים בערפל. אפרו טמון בקברו של הגאון מווילנה, וסיפור חייו שזור בסיפור חייהם של יהודי אירופה במאות ה-17 וה-18. הספר הענף הגדוע של הגרף פוטוצקי הוא ניסיון לשרטט את קווי חייו האפשריים, תוך שימוש בידע ובפרטים היסטוריים רבים, ובשזירת הדמיון ברווחים שביניהם.

 המחברת, סופי בן ארצי, היא חוקרת שואה ובעלת תואר דוקטור מאוניברסיטת חיפה, מנהלת בית ספר תיכון, מורה, מרצה ומרכזת פרויקטים בנושא. במהלך השנים הדריכה קבוצות נוער ומבוגרים בשבילי ליטא ופולין וכך נחשפה לסיפורו של ולנטין פוטוצקי. זהו ספרה הרביעי. ספרה "דמעות של קרח" זכה בפרס עגיט לספרות השואה. 

הגדה של הנפש / הרב חגי לונדין (הוצאת מגיד, תש"ף)

ליל הסדר הוא הלילה שבו נפתחים שערי השמיים והקב"ה נושא אותנו על כנפי נשרים׳, עד שכל אחד ואחת יכולים לגעת בכוכבים.
בלילה קצר זה נדחסים כל תהליכי השחרור, ההתעלות וההתקדמות של חיינו. לכל מילה בהגדה ולכל הלכה, מנהג ומאכל יש משמעות קיומית, רוחנית, נפשית ומעשית אדירה.
חוסר היכולת שלנו להשתחרר מהמוגבלות, מהחולשות ומההסתכלות  הצרה שלנו – זוהי נשמת אפה של התרבות המצרית. בכל רגע מחיינו אנו צריכים לחיות מחדש את יציאת מצרים, להתמודד עם משברים, לצלוח אתגרים, לשחרר את עצמנו מן החולשות, ההרגלים והמוסכמות ולתת  לאור החירות להאיר בתוכנו. כל התגברות על מכשול היא ׳יציאת מצרים׳ קטנה. כל התעלות והתעצמות היא ׳קריעת ים סוף׳.
בביאורו מבאר הרב חגי לונדין כיצד המילים הקדושות הללו, שנכתבו לפני אלפי שנים, גונזות בתוכן מסרים שמתאימים לנפש האיש והאישה החיים בתרבות ימינו.

העשור החמישי (1998-1988) / בעריכת ד"ר צבי צמרת

העשור החמישי הוא אחד העשורים העצובים ביותר בתולדות מדינת ישראל אך גם אחד העשורים המעצבים שלה. זהו עשור שהיו בו אירועים קשים שייזכרו לדורות. ראשיתו באינתיפאדה הראשונה, המשכו במלחמת המפרץ ובמאות פיגועי טרור בארץ ובלבנון, ושיאו ברצח המתועב של ראש הממשלה יצחק רבין שזעזע את יסודות המדינה והחברה. בו זמנית, זהו עשור מעצב שבו צמחה הכלכלה הישראלית ובו הופרטו חלקים גדולים של המשק; נחקקו חוקי יסוד ששינו את פני המשפט בישראל; נקבעו סטנדרטים חדשים לזכויות האדם, ובמיוחד לזכויות נשים וילדים; נחתמו הסכמי אוסלו והסכם שלום עם ירדן; עשרות מדינות כוננו יחסים דיפלומטיים עם ישראל (כולל סין והודו); ישראל התבססה כמדינת 'היי־טק' ופרצה לחלל; כמיליון עולים עלו מברית המועצות ועשרות אלפים עלו מאתיופיה. אין ספק כי בסיום העשור החמישי פניה של המדינה השתנו. על כל אלו – ועל נושאים נוספים הנוגעים לתקופה – מובאים בספר זה מאמרים מפי טובי החוקרים והחוקרות.

(בספר זה ביצעתי עריכה תוכנית ולשונית)

יחידה קדם 101 / פרופ' מרדכי רוטנברג (הוצאת ראובן מס, תש"ף)

סיפורו של הלוחם שהפך ל"אבי הפסיכולוגיה היהודית", המספר את סיפורה של יחידת נח"ל שממנה צמחו לוחמי יחידת ה 101 המהוללה. "כמגויסי גדוד המייסדים של הנח"ל, נבחרו חמישה לוחמים שהתנדבו לפעול כ'יחידת תגבור' אשר בשנתיים הראשונות לאחר קום המדינה ביצעה פעולות תגמול מעבר לקווי האויב. מטרתם היתה למנוע הסתננות לישראל, שמגמתה הרחבת הגבולות של ירדן ומצרים מעבר להסכמי שביתת הנשק".

שאהבה נפשי מאת אליהו לוי (הוצאת המחבר, תשע"ו)

סיפורו האישי של אליהו לוי, בן למשפחה שורשית בציבור הדתי לאומי ונכדו של הרב חיים דוד הלוי רבה הראשי של תל אביב, על המסע הרוחני שעבר. "ספר זה בעיקרו איננו רק דברי אמת, אלא גם דברים היוצאים מן הלב…" (הרב עדין שטיינזלץ).

לקריאת ביקורת על הספר (דוד שמחון, "עולם קטן")

 

Print Friendly, PDF & Email