חלפו עשרים שנה מאז שיעקב ברח מפני עשיו, לאחר שקיבל במקומו את הברכות. עשרים שנה לא התראו, ולקראת המפגש המחודש יעקב שרוי במתח עצום – האם עשיו עדיין כועס?

יעקב לוקח איתו את כל המשפחה, ארבע נשים ושנים עשר ילדים, ועשיו מגיע לקראתו עם ארבע מאות לוחמים. פחד באויר, אבל ברגע האמת, כשהם רואים זה את זה, עשיו נופל על צואריו, מחבק ומנשק את יעקב. ואז עשיו מרים את העיניים ולא מאמין: "וַיִּשָּׂא אֶת עֵינָיו וַיַּרְא אֶת הַנָּשִׁים וְאֶת הַיְלָדִים וַיֹּאמֶר, מִי אֵלֶּה לָּךְ?". הדבר הראשון שעשיו מתפלא עליו הוא על הילדים. הוא בא לנהל מלחמה, ופגש מעון לגיל הרך. בשביל מה הבאת אותם? מה נסגר איתך?

עשיו מרגיש כך מפני שהוא לא מאמין שיש משמעות בהולדת ילדים. מבחינתו אתה מביא אותם לעולם, וזהו זה. הוא חושב שבני אדם הם כמו מכונות לפחיות שתייה. איש ואשה נפגשים, ויוצאים מהם ילדים. האם אפשר לדמיין את עשו הולך עם כל הילדים שלו, ומנשק ומחבק אותם? היו לו כל כך הרבה נשים ומאות ילדים, שהוא בודאי כלל לא ידע מי הם.

אבל עבור יעקב, כל עניין המשפחה היה עמוק מכל העומקים. והוא עונה לעשיו: "וַיֹּאמַר, הַיְלָדִים אֲשֶׁר חָנַן אֱלֹהִים אֶת עַבְדֶּך". יעקב מתכוון לומר לו: אינך מסוגל להכיר את הקשר שלי עם נשותיי, אינך יכול להבין את הקשר שלי עם ילדיי. הם קודש קודשים יותר מכל מה שתוכל לדמיין. לכן גם אינך יכול לחדור לעומק הקשר שלי עם ה'. כי עם ישראל, בניו של יעקב, מאמינים שהקשר עם הילדים ועם ההורים הוא כמו הקשר עם ה'.

פעם שאלו את הבעל שם טוב הקדוש:  מתי אתה מגיע לדרגה הרוחנית הגבוהה ביותר שלך? והוא ענה: בשני מצבים. האחד, בסעודה שלישית שעורכים ממש לפני שהשבת יוצאת, כשהנשמה מתגלה בניגון מרטיט בלי מילים. והשני, כשאני משחק בקוביות עם הבת שלי. כמה זה עמוק! אנחנו חושבים שלשבת על הרצפה עם הילדים ולשחק איתם קלפים או לשמוע את הסיפורים שלהם מבית הספר זה משעמם. לו רק היינו מבינים…

אם היית שואל את עשו 'האם אתה עשיר?', הוא היה משיב: 'בטח, יש לי רכוש רב, כסף וארץ רחבה'. אבל אם היית שואל את יעקב 'האם אתה עשיר?', הוא היה עונה: 'בודאי, אני העשיר הכי גדול. יש לי שנים עשר ילדים'.הכסף, הזהב והרכוש של עשו התפוגג ונמוג. איפה הוא, ומי היה זוכר אותו היום אם הוא לא היה מוזכר בתורה? אבל יעקב הביא ילדים, אהב אותם ונקשר אליהם. והילדים האלה נהיו לעם ישראל, שממשיך להאמין בילדים עד היום. וזה מה שנשאר.

(על פי הרב שלמה קרליבך)

שבת שלום!

אתם מוזמנים לשתף ! אנא ציינו הפנייה לאתר: pashut-yahadut.co.il

Print Friendly, PDF & Email