סודות אמיתיים לא אומרים כך סתם, בגלוי. זה וולגרי מדי. מצניעים אותם בתוך משלים, סיפורים, מילים מתוקות שמותחות אותנו עוד ועוד. לכן נחשבת פרשת האזינו לאחת הפרשות הקשות שבתורה – כל כולה מסר ארוך, סודי והפכפך.
זוהי השירה האחרונה שאומר משה בחייו, זו ש"לא תשכח מפי זרעו", שאותה יש להעלות על הכתב ולא לשכוח לעולם. זו שכוללת, בלשון מסתורית ומוצפנת, את ההתרחשויות העתידות לבוא על עם ישראל בארצו ובגלות. את העבר, ההווה והעתיד. זה שיר קשה, לא רק להבנה, אלא בעיקר תובעני, מרתיע ויורד עד תהום.

אך אפשר גם לקרוא אותו אחרת. כי למי אפשר לומר דברים קשים וכנים? רק למי שאוהבים ברמת. רק כשמדובר בברית כל כך חזקה אפשר לומר גם דברים כנים שקשה לשמוע. וגם שירת האזינו אינה רק שירה מדעית, היסטורית, ספרותית. זה קודם כל שיר אהבה שמדבר על קשר. "כנשר יעיר קינו, על גוזליו ירחף. יפרוש כנפיו יקחהו, ישאהו על אברתו… הלא הוא כמוס עמדי, חתום באוצרותי".

אז הפעם החלטתי לחרוג ממנהגי, ובמקום לצרף שיר על טהרת העברית בחרתי לצרף שיר ישן באנגלית. ואם תקשיבו טוב למילותיו (ותקבלו את חירותי כפרשן), תראו גם אתם עד כמה הוא מתאר יפה כל כך את מילותיו הכמעט-אחרונות של משה אלינו – שיר אהבה גדול לעם ישראל, באשר הוא:


Oh I know it's not much but it's the best I can do
My gift is my song
And this one's for you

And you can tell everybody this is your song
It may be quite simple but now that it's done
I hope you don't mind
I hope you don't mind
That I put down in words
How wonderful life is while you're in the world

שבת שלום!

להצטרפות לסוכרייה לשבת: https://chat.whatsapp.com/H4hGYrecFWn2xSpy6uznl1

Print Friendly, PDF & Email