הי, אני דרור יהב. כותב, עורך ומרצה בתחום היהדות והיסטוריה של עם ישראל. בוגר יחידה 8200 ואיש הייטק לשעבר, מנהל את הבלוג שהגעתם אליו. לומד לתואר שני וכותב תזה על פסיקת הלכה לחוזרים בתשובה.

על הבלוג

הבלוג שלי כולל שני תחומים שמעסיקים אותי ביום-יום: האחד הוא כתיבה בנושאים שעל התפר בין יהדות וישראליות, אורתודוקסיה ופתיחות, חסידות ורוחניות וכל מה שביניהם. השני מיועד לכל מי שמתעניין, רוצה לעשות, או כבר עושה, את צעדיו הראשונים בעולמה של היהדות ולא יודע/ת מאיפה להתחיל. מדי פעם אני מעלה מאמרים, כתבות ומחשבות לבלוג.

בסוכריה לשבת תמצאו דברי תורה קצרים ואקטואלים שאני שולח בקבוצת ווטסאפ כל יום שישי בבוקר (רוצים להצטרף? זה קל). בדרך כלל יש גם איזה שיר ישראלי תואם, כדאי לשמוע. כמו כן תוכלו להצטרף לפודקאסט של 5 דקות תורה ביום – שיעור יומי של חמש דקות שכיף להתחיל איתו את היום.

בספריה תוכלו לקרוא על "ארון הספרים היהודי", בדוק ומנוסה, שכדאי שיהיה לכם בבית, וגם המלצות לספרים בכל מיני תחומים אחרים.

כיף שבאתם!

ספרים שכתבתי

"רק מתעניין: יהדות בקצב שלך" (הוצאת מגיד, תשע"ט)

"רק מתעניין" הוא ספר יוצא דופן שילווה אתכם צעד אחר צעד במסע אל מרכז החוויה היהודית. בשפה פשוטה ובהירה, ועם שפע של מידע ממוקד, עצות והדרכות, הוא מציע לכם לערוך היכרות עם הרעיונות הגדולים של היהדות והאופן שבו הם מתבטאים בפרטים הקטנים של החיים. תוכלו למצוא את הדרך אל יופייה של היהדות בקצב שלכם, ולהתחבר מחדש אל השורשים של כולנו, ואל עצמכם.

ספרים שערכתי

חידוש כמוני לא היה בעולם: חייו ועולמו של רבי נחמן מברסלב מאת הרב אריה קפלן (הוצאת מגיד, תשע"ט)

תמיד חדשני, סוחף ועמוק להפליא אבל אף פעם לא צפוי. רבי נחמן מברסלב נעשה ב־38 שנות חייו לדמות הכי אפופת מסתורין, הכי מלהיבה והכי מפורסמת, וכנראה גם הכי מעוררת התנגדות בהיסטוריה היהודית. מדי שנה נוהרים לקברו באוקראינה מאות אלפים בלב מלא געגוע לדמותו ומלא התפעלות מתורותיו. הרב אריה קפלן (עיינו בכנף הקדמית של הכריכה) מִיפה באומנות ובמומחיות נדירה את אורח חייו של רבי נחמן ותר אחר עקבותיו. בזכות עבודתו מקבל הקורא תמונה בהירה של אירועי חייו וסביבתו, פֶּתח הצצה לעולמו הפנימי הכביר.

בפעם הראשונה זוכה הקורא הישראלי לביוגרפיה שלמה של אחת הדמויות המשפיעות ביותר בחברה הישראלית עד ימינו.

איך לבנות חיים: חברותא במסילת ישרים עם הדר גולדין (הוצאת מגיד, תשע"ח)

"בחיים”, אמר הדר, “יש לך שתי אפשרויות: להתעסק בעצמך או לעשות דברים גדולים”.

הדר גולדין (23) נפל כקצין במהלך מבצע ׳צוק איתן׳ בקיץ תשע”ד, בפעולה לאיתור מנהרות שנועדו לפגוע באזרח ישראל. לאחר מותו נחטף לרצועת עזה, ועד למועד כתיבת שורות אלה טרם הוחזר. חבריו של הדר, ששהו לצידו בקרוון בישיבה, ספרו שספר מסילת ישרים לא נח מידיו, ואף בזמן הלחימה העידו חייליו שהיה פותח את הספר ולומד בו בכל הזדמנות. כל הניגש ללמוד את הספר בחברותא עם הדר אינו יכול שלא להידבק בשאיפותיו, ללכת בדרכיו ולעסוק גם הוא בשיפור עצמי מתמיד. ספר זה הוא פרי העיון והמעשה של נער הבונה את מערכי ההכנה לחייו. דרושה נשמה גדולה למאמץ הזה, אומץ גדול להתמודדות ונחישות אדירה לבנות חיים.

"יש צורך בהתבוננות מתמדת על החיים כי כל פעם מוצאים משמעות חדשה, עומק שעד כה היה בלתי ידוע. לפעמים איננו לומדים דבר חדש אלא רק מרפאים את השכחה, בוחנים מחדש את אותם הדברים שאנו כבר יודעים מה כתוב בהם”. 

התוועדויות / הרב שבתי סלבטיצקי (ספריית מעינותיך, תשע"ז)

הרב סלבטיצקי, שליח חב"ד באנטוורפן, הוא פה מפיק מרגליות – אי אפשר לעמוד בפני קסמו כשהוא מתחיל לדבר… ספר זה כולל התוועדויות שנאמרו בעל פה ופורסמו בעלון "קרוב אליך", והוא גדוש ברעיונות מרתקים, תובנות וסיפורים שמעוררים את הנשמה היהודית.

שאהבה נפשי מאת אליהו לוי (הוצאת המחבר, תשע"ו)

סיפורו האישי של אליהו לוי, בן למשפחה שורשית בציבור הדתי לאומי ונכדו של הרב חיים דוד הלוי רבה הראשי של תל אביב, על המסע הרוחני שעבר. "ספר זה בעיקרו איננו רק דברי אמת, אלא גם דברים היוצאים מן הלב…" (הרב עדין שטיינזלץ).

לקריאת ביקורת על הספר (דוד שמחון, "עולם קטן")

עורך תוכן יהודי

בנוסף, אני עורך שיעורי תורה, מאמרים ועלונים. ערכתי התוועדויות של הרב שבתי סלבטיצקי והרב חיים שלום דייטש שהתפרסמו ב"קרוב אליך" ובספרים בהוצאת "יריד החסידות", והיד עוד נטויה…

הרצאות שאני מוסר

אני מלמד ומרצה בפני הקהל הרחב במגוון נושאים הקשורים ליהדות ולהיסטוריה יהודית.  בין הנושאים:

  • הרמב"ם – "העיקר (לא) הבריאות"  
  • "להיות בשמחה תמיד" – בשורתה של תנועת החסידות
  • חול וקודש בעלייה השניה – כשברנר הלך אחרי הרב קוק…
  • קבלה ופמיניזם – בשורת הנשיות של תורת הקבלה
  • תורת הנפש בחסידות
  • עולמם של החוזרים בתשובה
  • הפסיכולוגיה של האנוסים – האם אנוסי ספרד ופורטוגל יצרו את הזהות המודרנית?
  • השואה והקולנוע
  • דור הסמארט – כיצד שינו הטלפונים החכמים את חיינו ומה אפשר לעשות בקשר לזה

לפרטים נוספים צרו קשר

Print Friendly, PDF & Email